Македонија Топ вести

Христијаните во Македонија постанаа заложници на еден забеган старец,младоженец кој се нарекуваше Поглавар на ИВЗ!

Првославните Христијани за прв пат во историјата го прославија најголемиот христијански празник Веливгден во своите домови.Православните Христијани чие учење почива на Вослкресението како победа над смрта, крајно одговорни ,ги испочитуваа сите мерки на Влада на РСМ за борба против Корона Вирус,со што на дело го покажаја својата одговорност и хуманизам ,како основен постулат на Христовото учење.

Од друга страна поранешниот Реис ,оној младоженецот кој цело време повикувајќи се во името на Алах ,надвиснуваше уцени и закани ,дека ќе ги повика верниците масовно да одат на молитви по џамиите , дури во таквата своја намера успеа, ги споеи својата венчавка со 50 години помладата реисица, со прогласувањето на Ковид 19 за мртов!? Реисот успеа да го рашири Ковид 19 низ РСМ ,како приќе од неговата венчавка , успеа да створи нова пандемија поголем од онаа на почетокот во месец Март 2020 година и ,за чудо никој во оваа држава не поднесе соодветна пријава против оваа персона кој себеси се нарекуваше Поглавар на ИВЗ.

Токму поради оваа персона која се нарекуваше поглавар на ИВЗ ,кој дозволи да се организираат Ифтарски вечери, молитви масовни по џамии,само ја докажа онаа позната народна ,дека се однесува од една страна како мудрец – Лисица , но и како злобен како Волк.

Токму поради таквата глупост на поглаварот на ИВЗ и ИВЗ, кој не веруваа во Ковид 19 и го убедуваа народот дека Ковид 19 со празникот Рамазан Бајрам е мртов, доведоа до состојба македонскиот народ да биде повторно заложник на Ковид 19 и да биде колатерална штета на некаква си поглаварска глупост и партиски попуштања на албанскиот политички кампус.

Муслиманите си го прославија и Фитр бајрам и Рамазан Бајрам, си ги посетија гробовите на сввоите најблиски си се помолија по џамиите , си направија ифтарски вечери, додека православните христијани седеа дома .

Сега и за Духовден или Дуовден , еден од најголемите 12 христијански празници во христијанството, во кој се слави слегувањето на Светиот Дух врз апостолите на педесеттиот ден од Христовото воскресение,повторно христијаните не ќе можат да ги посетат гробовите на своите најблиски, поради глупоста на поранешниот поглавар на ИВЗ и ИВЗ.Крајно неразбирливо , е како тоа за муслеминаните има остапувања , додека христијаните повторно постануваа заложници на еден забеган старец,младоженец ,кој себеси се нарекуваше поглавар и на одредена партиска местенка на албанскиот блок!? Нели некој ја претерал премногу ,а не одговарал воопшто?

Сашо Денесовски

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Извадок на дел од дневни настани на МВР за ден 04.12.2019 година

saso user

Локални врнежи од дожд во петок и значително намалување на температурите за 10 до 15 степени целзиусови од викендот, најавија од Управата за хидрометеоролошки работи. Во петок во текот на денот ќе настапи зголемување на облачноста, попладне и во текот на ноќта со локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Поради спуштање на студена воздушна маса од север, врнежите во сабота ќе преминат во снег и на некои пониски места. За време на викендот ќе дува засилен, повремено силен североисточен ветер особено во петок во текот на ноќта и во сабота кога на места ќе достигнува до 80 км/час. Температурата значително ќе опадне за 10 до 15 степени.

saso user

Обвинителството побара од САД да го спречи „Ел Чека“ да објавува „бомби“

saso user