Свет

Трамп забрани кинески авиони да летаат кон САД

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп соопшти денеска дека ќе им забрани на кинеските патнички авиопревозници да летаат кон САД, почнувајќи од 16 јуни

На тој начин, Министерството за транспорт на САД ја казнува Кина, откако Пекинг не го почитуваше постојниот договор за летови меѓу двете најголеми светски економии.

Односите меѓу двете земји, исто така, се нарушени во последните неколку месеци, како резултат на ескалацијата на тензиите во врска со пандемијата на коронавирус.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Снежно невреме во САД

saso user

Товарен авион се урна источно од Хјустон

saso user

Се активира Етна, исфрла лава стотици метри

saso user