Свет

Патничкиот авиосообраќај во мај зголемен за 30 отсто

Глобалниот патнички авиосообраќај се зголеми за 30 проценти во мај од екстремно ниското ниво во април, објави денеска Здружението на меѓународни авиопревозници (ИАТА).

За ваквиот раст придонел фактот дека авиокомпаниите ги намалија цените на билетите во домашниот сообраќај во просек за 23 проценти, со цел да ги охрабрат луѓето да се вратат на авионски патувања.

– Поради кризата, авиопревозниците имаат сериозна потреба од готовина и сакаат да ги охрабрат патниците да купат билети нудејќи ниска цена – рече главниот економист на ИАТА Брајан Пирс за време на презентација преку Интернет.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Сопругата на Зеленски хоспитализирана поради ковид-19

saso user

Трамп вчера не се „симнал“ од Твитер

saso user

Среде земјотрес, премиерката на Нов Зеланд продолжи интервју (ВИДЕО)

saso user