Здравје

Зошто сите мажи треба да јадат многу тиква?

Тиквата може да се нарече еден од најздравите производи на семејството тикви. Таа е обдарена со огромна количина на витамини, минерали и масни киселини.  Во исто време, корисни својства се содржани не само во пулпата, туку и во маслото, кората, па дури и лисјата. Но, не многу луѓе знаат дека семето од тиква има позитивен ефект врз машката моќ, а понекогаш дури и подобро од вијагра. Факт е дека масните киселини содржани во семките од тиква, го зголемуваат производството на семената течност и ја зголемуваат желбата за секс кај мажите. Покрај тоа, тие го намалуваат ризикот од развој на тумор во карличните органи.

Меѓу другото, пулпа од зеленчук е богата со јод и витамин А, што го будат машко либидо и ја враќаат желбата за секс.  И витамините Б и Ц, пак, ја зголемуваат активноста на машката сперма, што е исклучително важно ако сопружниците се обидуваат да имаат бебе. Но, тоа не е сè.  Цинкот, кој е содржан во тиквата, е вистински градежен материјал за тестостеронот, главниот сексуален хормон кај мажите. Железото игра значајна улога. Тоа влијае на циркулацијата на крвта во пределот на карлицата, што има одличен ефект врз ерекцијата.

Извор: здраве.то

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Мускатно оревче: едно е добро, второто ќе ви наштети, а третото може да ве убие

saso user

Како да се однесувате во отворени канцеларии

saso user

Рецепт за домашен пробиотик: Ги чисти цревата, ги исфрла отровите од организмот

saso user