Здравје

Дали се сеќавате колку често се јадеше сутлијаш во осумдесеттите?

Оризот на млеко или накусо, сутлијашот, многумина од нас не потсетува на училишните денови, а за време на карантинот тој се вратил на трпезите во Франција. Трендот го оживеале врвните готвачи  враќајќи им се на јадењата од детството за да го вратат споменот за безгрижноста и да се утешат во несигурните времиња.

Во текот на карантинот шеф Стефан сварил 200 литри ориз на млеко за гладните Парижани кои не можеле да се заситат од тој специјалитет кои не можеле да се наситат со овој специјалитет, што многумина ги потсетува на безгрижното детство…

Покрај оризот во млеко, најпопуларни рецепти во Франција во последните неколку месеци биле оние за палачинки, колач од јогурт и кекси со путер – madeleines. Фотографиите и рецептите за овие скромни јадења, исто така, биле споделувани на социјалните мрежи од врвни готвачи, без оглед на Мишелинските ѕвезди во нивните биографии.

Парискиот шеф Стефан Жего од ресторанот Chez L’Ami Jean успеал од својот ориз на млеко да направи едно од најпопуларните јадења на менито.

„Дури и да сакам, не можам да го тргнам од менито. Лудо е, луѓето ме запираат на патот и ме прашуваат за тоа јадење. Мене тоа ми значи повеќе ѕвездите на небото затоа што ги допрев луѓето со својата храна”, вели готвачот за Би-Би-Си.

За време на карантинот, Стефан зготвил 200 литри ориз во млеко за гладните Парижани, а тие ревносно го носеле и уживале во него дома.

За својот специјалитет, готвачот прво ја загрева ванилата во млеко, а потоа додава ориз со кратки зрна што го готви 40 минути на тивок оган. Кога оризот е доволно мек, додадете го шеќерот и варете уште 15 минути. Откако оризот ќе се олади, готвачот додава шлаг и го попрскува јадењето со карамела со јаткасти плодови. Без оглед на големината на порцијата, парижаните не можат да се наситат од тоа јадење што им ја измамува насмевката на лицето.

Фото: Pexels

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Вкусен чај од црно семе против болки во грлото

saso user

Дали одмрзнатото месо може повторно да се замрзне?

saso user

Употребата на антибиотици го зголемува ризикот за појава на оваа болест

saso user