Спорт

Сезоната во Формула 1 почнува на 5 јули

Раководството на Формула 1 реши да ја започне сезоната на 5 јули, објави „Sky Sports“.

Сезоната ќе стартува со две трки во Австрија, закажани за 5 и 12 јули.

Исто така, навивачите чекаат двојни трки на Силверстон (2 и 9 август).

Покрај тоа, планирани се уште четири трки: во Унгарија (19 јули), Шпанија (16 август), Белгија (30 август) и Италија (6 септември).

Осум трки е минималниот број за една сезона да се смета за валидна. Но, раководството на тркачката серија инсистира на тоа дека имаат намера дополнително да го прошират календарот.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Солскјер: Манчестер јунајтед има сили за ЛШ

saso user

Мајката на Пеп Гвардиола ја загуби битката со коронавирусот

saso user

На „Купот на солидарноста“ ќе играат Интер, Баерн Минхен и Реал Мадрид

saso user