Свет

Џонсон вознемирен од насилствата во САД

Насилството на кое сме сведоци на протестите во САД, а кое предизвика смрт на Афроамериканец во полициски притвор, е многу вознемирувачко, изјави денеска портпаролот на британскиот премиер Борис Џонсон.

– Насилството што го гледаме е очигледно многу алармантно … на луѓето мора да им се дозволи мирно да протестираат – рече портпаролот на Џонсон.

Афроамериканецот Џорџ Флојд почина откако беше брутално приведен од четворица полицајци во Минеаполис, што предизвика протести низ САД, кои во голема мерка прераснаа во насилни.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Шокантни детали: Милијардерот подведувал малолетнички на секс со гувернери, сенатори и „добро познат премиер“

saso user

Фејсбук воведува „картичка за вести“

saso user

Путин допатува во Дамаск

saso user