Спорт

Реал стана најскапиот клуб во Европа

Интернационалната ревизорската компанија „КПМГ“ состави список со најскапи фудбалски клубови во Европа во 2020 година.

Првото место на рангирањето го зазеде Реал Мадрид, чија вредност е проценета на 3.478 милијарди евра. Манчестер јунајтед е втор, додека трета е Барселона.

Топ 10 најскапи клубови во Европа според „КПМГ“:

1. Реал Мадрид – 3.488 милијарди евра
2. Манчестер јунајтед – 3.342
3. Барселона – 3.193
4. Баерн – 2.878
5. Ливерпул – 2.658
6. Манчестер сити – 2.606
7. Челзи – 2.218
8. Тотенхем – 2.067
9. ПСЖ – 1.911
10. Арсенал – 1.852.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Гвардиола не би го продал Фоден ни за 500 милиони евра

saso user

Светската фудбалска централа ќе разгледа повеќе од 100 случаи на потпишување со малолетни играчи од страна на Манчестер Сити

saso user

Абрамович обезбеди престој на лондонските лекари во хотелот на стадионот на Челзи

saso user