Свет

Мајмуни во Индија украле примероци од крв на заразени пациенти со ковид-19

Група мајмуни во Индија нападнала еден медицински работник и му ги украла примероците од крвта на пациентите кои имале позитивен тест за коронавирусот, пренесе агенцијата „Ројтерс“.

Нападот се случил оваа недела кога лабораторискиот техничар излегувал од медицинскиот факултет во Мируту, а во тој момент мајмуните ги зграбиле примероците и побегнале.

Како што објавија медиумите, украдени се примероците од четири пациенти заразени со ковид-19.

– Моравме повторно да им земаме крв – рекол д-р. С.К. Гарг од Медицинскиот факултет.

Тој истакнал дека не знае дали мајмуните би можеле да се заразат ако дојдат директно во контакт со заразената крв.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Израелскиот премиер најави 36-часовен полициски час

saso user

ЕК бара начин да ги спречи субвенциите од странски држави во ЕУ

saso user

Најголемото злосторство го спроведе мојата земја, вели претседателот на Германија, Штајнмаер

saso user