Свет

Чилеанка на 111 години го победи ковид-19

Чилеанка на возраст од 111 години е излекувана од новиот коронавирус.

На 12 април, жената сонувала дека е болна, а докторите кои ја лекувале изјавија дека едвај покажува знаци на болест.

Според лекарите, таа имала висока температура само еднаш или двапати, но болеста не се развивала, ниту пак таа кашлала, туку имала само проблеми со дишењето.

Првиот случај на ковид-19 во Чиле е регистриран на 3 март, а од тогаш вкупно се заболени 77.900 лица, а починати се 806 лица.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Шест деца загинаа во воздушен напад во источен Авганистан

saso user

Австралиските лабуристи го признаа поразот на изборите

saso user

Оригинални Естонци: Наместо казна за брзо возење, одмор за возачите додека да им се смири страста

saso user