Здравје

Британска компанија која прави вакцина против ковид-19 подготвена за експеримент

Минатата недела британската фармацевтска компанија ја започна втората и третата фаза од развојот на вакцината против вирусот корона, а за тестирање бара 10.000 возрасни и деца во Велика Британија.

Голем број на волонтери ќе треба намерно да се заразат со ковид-19 со цел да ги следат податоците во текот на студијата во текот на следните неколку месеци.

Извршниот директор на „AstraZeneca“, која развива вакцина против коронавирусот на универзитетот Оксфорд, рече дека е премногу рано да се насочат учесниците во студијата до патогенот, но рече дека може да биде „во игра“ ако се соочи со пречки за време на тестирањето на вакцините, пренесе „Business Insider“.

Ние се тркаме со времето. Гледаме дека болеста веќе се смирува во Европа – рече извршниот директор на компанијата Паскал Сориот на брифинг за медиуми преку Интернет.

– Интензитетот на вирусот кај популацијата ќе биде низок наскоро, затоа мора да реагираме брзо. Ако инфекцијата драстично падне, можеби ќе треба да размислиме да инфицираме некои  – рече тој.

Истражувачки компании и институти во моментов работат на повеќе од 100 вакцини за ковид-19, од кои околу 10 се тестираат на луѓе, за да се спречи респираторното заболување за кое во моментов нема лек и од кое починаа околу 360.000 луѓе.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Костени на тостер

saso user

Авокадо на нови начини

saso user

Менструални чашки: дали или не?

saso user