Македонија Топ вести

СЕМЕЈСТВОТО СТАЈИЌ, СОПСТВЕНИЦИ И ОСНОВАЧИ НА GULF OIL ВО МАКЕДОНИЈА ДОНИРААТ 1 МИЛИОН ДЕНАРИ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА ЕМИЛИЈА ДИНЕВА

СемејствотоСтајиќ, основачи и сопственици на компанијата Gulf Oil воМакедонија донираат 1 милион денари за семејството на трагично починатата Емилија Динева, чии органи беа  донирани за да се спасат 3 други животи.

 

Минатата ноќ, беше направена првата успешна трансплантација на срце и беше спасен еден човечки живот, благодарение на хируршкиот тим на клиниката за кардиологија во Скопје, но пред се благодарение на семејството на Емилија Динева кои се согласија органите на Емилија, нивната мајка и сопруга, да бидат донирани на тројца кои имаа потреба од нив.

 

Трагична, емотивна и мотивирачка приказна која ја потресе целата јавност, а воедно и даде надеж на многу луѓе кои на еден или надруг начин се зaгнати од приказната.

 

„Нашето семејство изразува длабоко сочувство до семејството Диневи и воедно им изразува огромна благодарност за хуманиот гест кој им овозможи на 3 лицаца да ги продолжат своите животи. Можеме само да замислиме низ што поминуваат и се надеваме дека барем малку можеме да им помогнеме. Треба да се горди.“ – велат од семејството Стајиќ.

 

Воедно, сенадеваатдекаовасемејствоќемотивира и другидагоследатпримерот и дапродолжатдасеспасуваатчовечкиживоти, дасенајдебареммалкусреќавобилокојанесреќа.

 

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Нови четири скопјани позитивни на коронавирусот, вкупно заболени 35 лица

saso user

GDI Skopje мапа за достава на храна, намирници и лекови за време на полицискиот час

saso user

Шекеринска: До петок ќе се знае кои ќе си заминат од министерските функции, предлогот ќе оди во Собрание

saso user