Македонија

Д-р Јовев: Овој зафат претставува круна во кардиохирургијата во нашата земја

Проф. д-р Сашко Јовев од Државната кардиохирургија, под чие водство е изведена трансплатацијата на срце од починат донор рече дека пациентот засега е добар и изрази надеж дека ќе остане добар.

– Овој зафат не само што претставува круна во кардиохирургијата во нашата земја, туку и претставува процес на заокружување на лекувањето на терминалната срцева слабост. Трансплатацијата на срце, иако најретко може да го добиеме, е можеби најдобар одговор – изјави Јовев.

Тој изрази надеж дека ваквите процеси ќе продолжат и во идина и ќе имаме уште повеќе донори, за да спасиме уште повеќе животи.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Влада: Во МВР да запрат незаконските распределувања

saso user

Микиќ: Далеку сме од крајот на епидемијата на морбили

saso user

Хематологија: Пациентите со ретки болести кои се лекуваат со таблети имаат терапија за 3 месеци

saso user