Македонија

Димитров: НАТО ја исправи грешката ФОТО

Зборувавме со НАТО и ја поправија грешката. Вака шефот на македонската дипломатија Никола Димитров преку Фејсбук објаснува за реакциите на социјалните мрежидека во апликациите за работни места како државјанство , место „македонско“,  НАТО користи „државјанин на Северна Македонија“

– Благодарност до добронамерните на укажувањето. За некои пак, веќе нема да има причина за (зло)радост. Инаку, графата е за државјанство, не за етнички идентитет. Nationality и citizenship се синоними, иако националност и државјанство не се, напиша Димитров.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Еве кои 136 институции добија нови имиња

saso user

Вулгарниот полицаец експресно суспендиран

saso user

Заев: Бошњачката заедница дава огромен културен и економски придонес за развој на нашата земја

saso user