Бизнис

Профитот на Алибаба ги надмина очекувањата

Приходите и профитот на кинеската компанија „Алибаба“ во четвртиот квартал од фискалната година, кој заврши во март, ги надминаа очекувањата бидејќи луѓето повеќе преминаа на олајн купувања на основни продукти поради ограничувања во движењето, воведени поради Ковид-19.

Приходот од основната трговска дејност на компанијата порасна за речиси 19 проценти на 93,87 милијарди јуани (13,16 милијарди американски долари) во четвртиот квартал, а приходите од секторот сметководство во облак се зголеми за 58 проценти.

Кинескиот гигант за е-трговија соопшти дека очекува приход од над 650 милијарди јуани во фискалната 2021 година.

Вкупниот приход на компанијата во четвртиот квартал се искачи на 114,31 милијарди јуани (16,02 милијарди долари) од 93,50 милијарди јуани една година порано.

Аналитичарите предвидуваа приход од 107,04 милијарди јуани. Со исклучок на еднократните ставки, заработката на компанијата по акција изнесува 9,20 јуани во однос на очекуваните 6,10 јуани.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Дизелот од полноќ поскап, а бензините ќе се нудат по пониски цени

saso user

Земјоделски субвенции побарале над 3.000 земјоделски стопанства

saso user

Зечевиќ го советува Заев и ќе врши надзор на работата на Стопанска банка Битола

saso user