Сцена

Почина познатиот италијански тренер Луиџи Симони

Познатиот италијански тренер Луиџи Симони почина денес на 81-годишна возраст, објави „Ла Газета дело Спорт“.

Во јуни минатата година Симони доживеа мозочен удар. Оттогаш, тој се бореше за своето здравје, но успеа да се опорави.

Како фудбалер, Симони играше за Мантова, Наполи, Торино, Јувентус, Бреша и Џенова.

Како тренер, тој водеше многу италијански клубови, вклучувајќи ги Наполи и Интер. Во 1998 година, Симони го предводеше клубот од Милано до трофејот во Купот на УЕФА.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Меган Маркл стави 15 највлијателни жени на насловната на „Вог“: Еве кои се тие ФОТО

saso user

Паричка во чест на рок-групата „Квин“

saso user

Пејачката Елена Миленковска ќе роди син

saso user