Здравје

Нов симптом за Ковид-19, кој ве буди од сон

Покрај сувото кашлање, губење на вкусот и мирисот, постои уште еден сиптом кој уште и го нарекле „смрдлив симптом“, кој е може да биде знак дека сте заболени од коронавирус.  Доколку во текот на ноќта се препотите, а уште и добиете треска –веднаш треба да се јавите на својот лекар.

Според пишувањето на странските медиуми, новото истражување покажало дека доколку без причина ќе се испотите во текот на ноќта, до таа мерка тоа и да го почувствувате, да ве разбуди од сон,  тоа е знак дека сте заболеле од Ковид-19.

Но, и покрај тоа, меѓу првите симптоми кои се јавуваат кај заболените остануваат губењето на вкусоти мирисот, како и прекумерниот умор.

Извор: kurir.rs

Фото: getthegloss.com

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Лимонот е едно од најздравите овошја, но од него можете и да се разболите

saso user

Британските експерти: Земајте додатоци на витамин Д, додека трае карантинот

saso user

Беспарицата предизвикува мигрена и чир на желудник

saso user