Свет

За влез во Македонија ПЦР тест за ковид-19 не постар од три дена

Владата на денешната седница ја измени и дополни Одлуката за спроведување на задолжителен државен карантин на државјаните на Македонија вратени од странство со хуманитарни летови или конвои.

– Со новите промени доколку лицата кои влегуваат на територијата на Македонија приложат ПЦР тест за коронавирусот ковид-19 направен во последните 72 часа пред да влезат на територијата на Македонија, наместо во задолжителен државен карантин, се упатуваат во задолжителна домашна самоизолација, соопшти владата.

Задолжителна домашна изолација се определува и за странци за кои Главниот координативен кризен штаб одлучува во случаи на постоење на државен или економски интерес, и кои ќе приложат соодветна медицинска потврда со негативен резултат од ПЦР тест, со задолжително придржување до протоколите од Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

И солзавец на воената парада во Париз, уапсени 152 лица

saso user

5 месеци од самоубиството на белградската манекенка: Нејзината мајка упати силна порака

saso user

Виктор Орбан ќе ја засилува границата со Србија

saso user