Спорт

Анчелоти ги спореди Премиер лигата и Серија А

Тренерот на Евертон, Карло Анчелоти, ги спореди англиската Премиер лига и италијанската Серија А во однос на удобноста за работата.

– Во Англија е попријатно, атмосферата е подобра. Италија има многу насилство меѓу навивачите. Дефинитивно овде во Англија има помал притисок од навивачите. Се вратив во Италија по девет години и видов дека малку што се сменило. Италијанскиот фудбал се обидува да се смени, но не е лесно да се промени културата на земја каде, за жал, насилството и нападите едни против други сè уште се присутни. Овде, во Англија, луѓето на трибините, покажуваат поголема почит – изјави Анчелоти.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Меси даде 500.000 евра за борбата против коронавирусот

saso user

Барселона ќе добие 75 милиони евра за зимски трансфери

saso user

Рекордни 25 камери и дрон ќе го снимаат „Дер Класикер“ за 205 држави

saso user