Спорт

Поради оваа фотографија Ракитиќ ќе мора да ја напушти Барселона

Хрватскиот интернационалец Иван Ракитиќ повторно е мета на навивачите на Барселона, а овојпат поради фотографијата што ја објави на својот Инстаграм профил.

Тој го навлече гневот кај навивачите кога реши на Инстаграм да објави фотографии од своите омилени моменти во кариерата.

Па така, во неговата листа се најдоа фотографии од Ракитиќ во дресот на Базел и Шалке 04, моментот на освојување на трофејот во Лига Европа како капитен на Севиља, како и една фотографија од трофејот од Лигата на шампионите како играч на Барселона во 2015 година.

Сепак, проблемот се јави кога ја објави последната фотографија. Имено, станува збор за натпреварот Хрватска-Аргентина на Светското првенство во 2018 година, кога хрватските фудбалери славеа со 3:0.

На фотографијата се гледа како Ракитиќ успешно го дрибла својот клупски колега Лионел Меси, кој остана да лежи на тревата.

Навивачите на Барселона и фановите на Меси веднаш оставија безброј негативни коментари под фотографијата и побараа од него да го напушти клубот следното лето.

Фото: Инстаграм/Ракитиќ
Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

МЗТ го победи Задар

saso user

Јунајтед сака долгорочна соработка со Солскјер

saso user

Лоши вести за ПСЖ, Мбапе со нова повреда

saso user