Спорт

Лацио го обвини Јувентус за недостаток на ферплеј

Во Лацио не се задоволни од однесувањето на Јувентус во ситуација со пандемијата од коронавирусот и ги обвинуваат шампионите за недостаток на ферплеј.

„Бјанконерите“ им дозволија на многу нивни странски играчи да ја напуштат Италија за време на траењето на кризата.

Сепак, со оглед на тоа што има намалување на бројот на луѓе што се заразени и починати во последните неколку дена во земјата, логично се дискутира за опцијата за издавање дозвола за обновување на тренинзите и евентуално враќање во фудбалот.

Меѓутоа, кога сите овие странци на Јуве ќе се вратат во Италија, ќе треба да поминат задолжителен 14-дневна карантин. И бидејќи тифозите на Јуве го повикуваат локалниот штаб да им дозволат на клубовите да почнат со активности во исто време, тоа значи дека сите други клубови мора да чекаат да истече карантинот на странските играчи на шампионите. Во исто време, Лацио ги почитуваше сите мерки за изолација и не ги ослободи своите странци.

– На овој начин, клубовите кои беа строги во тешкото време ја губат својата предност да бидат во можност да започнат со тренинзи порано. Се надевам, владата нема да подлегне на притисокот на навивачите на Јувентус кои вршат притисок за рамноправен старт. Меѓутоа, ако го сторат тоа, тоа ќе биде незаслужена казна против оние кои ги следеа сите препораки – напиша Артуро Диаконале, директор на одделот за односи со јавноста на римскиот клуб.

На 12 кола пред крајот на шампионатот Лацио е еден бод зад лидерот Јуве.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Серена Вилијамс стигна до полуфиналето на УС Опен

saso user

Баерн победи аматерски тим со 23:0! (ВИДЕО)

saso user

Ранет Дарко Ковачевиќ пред својот дом во Атина

saso user