Бизнис

Ковид-19 „исфрли“ 226 милијардери од листата на „Форбс“

Џеф Безос е на врвот на листата на најбогати луѓе во светот веќе трета година по ред.

Сепак, во првата половина на март, 226 лица го загубија статусот на милијардер како резултат на економскиот колапс предизвикан од коронавирусот, пренесува „Форбс“.

Светската пандемија ја промени листата на милијардери на „Форбс“, па повеќето не се дел од неа.

Безос остана на врвот на листата благодарение на своето богатство во вредност од 113 милијарди долари, иако е намалено за 18 милијарди долари од минатата година.

Најголемата причина за неговиот пад е неговиот развод од писателката Мекензи Безос. Акциите на „Амазон“, сепак, се зголемија за 15 проценти во минатата година, што помогна да се компензираат некои загуби од разводот.

Во исто време, неговата поранешна сопруга Мекензие Безос за прв пат се најде на листата на милијардери благодарение на спогодбата за развод од 38 милијарди американски долари.

Како дел од спогодбата, таа доби 25 проценти од акциите на „Амазон“ и се најде на 22-то место на списокот на „Форбс“ на светските мултимилионери.

Од останатите милијардери, 51 процент се посиромашни од лани.

Светските милијардери вреди околу 8 трилиони долари, што е намалување од 700 милијарди долари во споредба со 2019 година, објави „Форбс“.

Ко-основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс се најде на второто место со богатство од 98 милијарди долари, што е за 1,5 милијарди долари повеќе од минатата година.

Најбогатата жена во светот е сè уште наследничка на Волмарт, Алис Волтон со 54,4 милијарди долари.

Најновата листа на „Форбс“ вклучува 2.095 милијардери.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Повеќе се прават патишта, а намалена е изгадбата на станови

saso user

Од полноќ значително поскапување на горивата

saso user

Млади истражувачи направија беспилотно летало

saso user