Свет

Во Италија почина стотиот лекар

Од ковид-19 во Италија досега починаа сто лекари, соопшти здружението на лекари.

Последната жртва е 62-годишна лекарка по семејна медицина од мал град во покраината Венето.

Италија има најголем број на жртви од новиот коронавирус во светот, а медицинскиот персонал во болниците и надвор од нив страда поради недостиг на заштитна опрема како што се ракавици и заштитни маски за лице.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

„Сандеј тајмс“: Британија испраќа маринци во Оманскиот Залив

saso user

Москва го живее најтоплиот јануари од 1879 година наваму

saso user

Турција, Ирак и Курдите тврдат дека помогнале при нападот на лидерот на ИД

saso user