Бизнис

136 микро и мали бизниси аплицирале за бескаматните кредити

Развојна банка денеска ја доставува првата информација до Владата за обработените кредитни апликации кои ги исполнуваат условите за бескаматни кредити, во вкупен износ од 1.263.079 евра.

– Во првата листа до Владата на Северна Македонија се доставени вкупно 136 кредитни апликации за микро, мали и средни претпријатија со вкупно 1.737 вработени. Од 136 апликации, 96 отсто се однесуваат на микро и мали компании кои имаат од еден до педесет вработени. Доставата на информации до Владата ќе се одвива редовно, на неделно ниво, се додека не се исцрпат во целост средствата од кредитната линија Ковид1 – велат од Развојна банка.

Владата на денешната седница треба да  ја разгледа информацијата и да ги одобри кредитните апликации. По ова, Развојна банка ќе стапи во контакт со компаниите за реализација на договорите за кредит.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Сезонските вработувања во странство донесоа „главоболка“ за домашниот бизнис

saso user

Кина во април со рекорден извоз на медицински производи во вредност од 2,36 милијарди долари

saso user

МФ: Денешната аукција е редовна и со неа нема ново нето задолжување

saso user