Бизнис

Туристичкиот гигант „TUI“ доби државна помош од 1,8 милијарди евра

Финансиските институции се согласија да обезбедат итно финансирање од 1,8 милијарди евра на туристичкиот гигант „TUI“ за да му помогнат во надминувањето на кризата во секторот поради коронавирусот.

Германско-британската компанија го објави пакетот денес од седиштето во Хановер.

Средствата, кои треба да и помогнат на една од најголемите туристички компании во светот да ја надмине кризата, ќе ги обезбеди германската државна банка за развој „KfW“.

Потребно е одобрување и од други финансиски институции бидејќи новата кредитна линија наметнува измени во претходната програма за заем.

Од „TUI“ посочија дека веќе има добиено одобрение од германската влада, а Министерството за финансии потврди дека првата голема транша од банката за развој доби зелено светло.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

„Црниот рид“ од Велес четири години ќе патува кон Малезија

saso user

Донесени измените и дополнувањата на Законот за акцизи

saso user

Извозот бележи пад, додека увозот расте

saso user