Свет

СЗО: Над 687 илјади заразени со новиот коронавирус во Европа

Бројот на заразени со новиот коронавирус во Европа надмина 687.000, а над 62.000 лица починаа.

Ова го изјави денеска на брифинг во Копенхаген, пренесуван во живо преку Фејсбук, директорот на Регионалната канцеларија на СЗО за Европа, Ханс Клуге.

– Според податоците пристигнати до утрово, регистрирани се 687.236 случаи (на инфекција). Со жалење информираме дека починале 62.824 луѓе – рече тој.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Тачи си заминал од ТВ интервју изнервиран од прашање

saso user

Хјуман Рајтс Воч: Египетските безбедносни сили извршиле воени злосторства на Синајскиот полуостров

saso user

По откривањето на сериски убиец, оставка поднесе кипарскиот министер за правда

saso user