Бизнис

Основачот на „Твитер“ донира една милијарда долари за борба против Ковид-19

Основачот и сопственик на Твитер, Џек Дорси, најави дека ќе донира една милијарда долари за да помогне во борбата против пандемијата од новиот коронавирус.

Тој на социјалната мрежа објаснува дека сумата претставува 28 проценти од неговото богатство. За да се обезбеди тоа, тој постепено ќе продава акции на својата друга компанија, Сквер, специјализирана за електронски плаќања.

Сопственикот на Амазон, Џеф Безос, кој во моментот е најбогат човек во светот, пред неколку дена објави на Инстаграм дека ќе донира 100 милиони долари на американските банки за храна.

Основачот на Фејсбук, Марк Закерберг и неговата сопруга Присила Чан, предложија 25 милиони долари за научно истражување во потрага по лек за коронавирусот.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Средствата за капиталните проекти во транспорт нема да се намалат, вели Сугарески.

saso user

На ред се трговските ознаки и другите разлики меѓу грчките и македонските бизниси

saso user

Бизнисот бара итен поврат на ДДВ, владата тврди дека вратила 19,5 милиони евра во првата недела од април

saso user