Македонија

Ковид-19 го одложи Самитот ЕУ – Западен Балкан во Загреб

Хрватското претседателство на Советот на Европската унија донесе одлука да ги одложи сите неформални состаноци и конференции до 15 мај, но и Самитот ЕУ-Западен Балкан, за да се ограничи ширењето на пандемијата Ковид-19.

Самитот ЕУ-Западен Балкан веше предвидено да се одржи во Загреб на 7 мај.

Според соопштението објавено на веб-страната на претседателството, во договор со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел ќе се обиде да се најде нов термин за одржување на Самитот ЕУ-Западен Балкан во јуни, доколку ситуацијата со корона кризата тоа го дозволи.

„Алтернативно, во неможност да се одржи физички состанок, ќе се предложи состанокот да се одржи со помош на видео врска (до крајот на хрватското претседателство)“, се вели во соопштението.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Министерството за правда за жал демантира дека Груевски е уапсен

saso user

„Титаник“ на СЈО ќе продолжи во среда, Лиле Стефанова утре ќе сведочи за „Рекет“

saso user

Павлопулос: Ја поддржуваме Северна Македонија, но ако не го почитува Договорот ќе ја блокираме

saso user