Сцена

Кајли Џенер втора година по ред е најмлада милијардерка на светот

Старлетата Кајли Џенер втора година по ред е најмладата милјардерка во светот!  Престижниот економски магазин „Форбс“ ја објави годишната листа на милијардери, според која најмладата сестра на Ким Кардашијан, е повторно на првото место.

Таа со своите 22 години е најмлада милијардерка на планетата, благодарение на нејзиниот козметички бренд „Kylie Cosmetics“, кој и донесе огромно богатство.

Кајли во март 2019 година од првото место лесто го симна основачот на Фејсбук Марк Закерберг, кој стана милијардер во 2008 водина на свои 23 години.

Потоа таа во ноември 2019 продаде 51 отсто од својот козметички бренд на фирмата „Coty Inc“ за неверојатни 600 милиони долари.

Договорот кој е склулчен во јануари 2020 година подразбира дека нејзиниот бизнис сега вреди 1.2 милијарди долари а таа и понатаму самостојно поседува 49 проценти од копманијата.

Инаку, Кајли е една од вкупно 2.095 луѓе на светот кои имаат богатство со 10 цифри.

FOTO: Instagram/Printskrin

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Златен глобус 2020: „Брачна приказна“ номинирана во шест „Ирачанин“ во пет категории

saso user

Ријана не го остава арапскиот милијардер – уловени во Италија (ФОТО)

saso user

Во Академијата за Оскарите ќе има 50 отсто жени

saso user