Сцена

Зголемена продажбата на секс-играчки во Данска

Поради вонредната состојба и препораките луѓето да останат дома, во Данска е забележена зголемена продажба на секс-играчки.

– Многу сум задоволна што во овие тешки времиња, кога луѓето се чувствуваат многу ранливи, ние правиме нешто добро и корисно, смета Матилде Мацковски, со-сопственичка на Синфул – најголемата малопродажна мрежа на секс-играчки во нордиските земји.

Според нивните податоци, во првата недела од април, продажбата на секс-играчки во Данска се зголемила за 110 отсто. Проценките говорат дека на оваа земја отпаѓаат три четвртини од вкупниот пазар.

Мацковски вели дека минатата недела забележале најголем скок во продажбата. – Во првите три недели, откако беше прогласена задолжителна изолација на 11 март, ние сите по малку испаничивме и наш приоритет првично беа тоалетната хартија, пастата за заби и храната, вели таа.

Данците, но и Норвежаните се познати по својот „хјуга“ – специфичен хедонистички начин на уживање во животот, што може да се преведе како – удобност. Според многумина, можеби затоа Скандинавците се меѓу најсреќните нации во светот. Легализацијата на порнографијата во овие земји почна 1969 година, многу порано отколку што тоа беше случај во остатокот од Европа.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Два ексклузивни концерти на Масимо Савиќ во Скопје

saso user

Ед Ширан вака го решава проблемот со соседите – искеширал 4 милиони евра!

saso user

Жан Клод Ван Дам ѝ упати порака на Драгана Мирковиќ: Бакнежи, ми недостасувате ВИДЕО

saso user