Македонија

Заев: Пред 27 години нашата државност, нашиот идентитет и култура беа признаени од меѓународната јавност

Пред 27 години нашата државност, посебност, нашиот идентитет и култура беа признаени и верификувани од целата меѓународна јавност, од целиот свет, напиша лидерот на СДСМ Зоран заев на својот фејсбук профил по повод 27-годишнината од приемот на земјава во Обединетите нации.

– Република Северна Македонија 27 години членка на ООН. На денешен ден се навршуваат 27 години од нашето членство во Организацијата на Обедитените Нации, најголемата и најзначајна светска организација. Пред 27 години нашата државност, посебност, нашиот идентитет и култура беа признаени и верификувани од целата меѓународна јавност, од целиот свет – пишува Заев на Фејсбук.

Ако членството во ООН во далечната 1993 година, како што додава, беше остварување на нашиот државнички стремеж, денес членството во НАТО и преговорите со ЕУ е остварување на нашиот стремеж Република Северна Македонија да биде рамноправен партнер и сојузник на развиениот демократски свет.

– Денес, Република Северна Македонија е признаена и препознаена како слободна, демократска земја – држава пријател на регионот и светот – пишува лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Се менува Законот за здравство, ќе патуваат специјалистите наместо пациентите

saso user

Променливо облачно со повремен дожд

saso user

Вонредна вест од првиот ексклузивецот на СЕММ Љупчо Тредичи, да не беше Бено Георгиевски нема да беше градоначалник?!

saso user