Свет

Жителите на Вухан на спектакуларен начин ја прославија слободата ВИДЕО

По цели 76 дена целосна изолација, кинескиот град Вухан од каде што и потекнува коронавирусот, конечно прогласи „слобода“, односно победа над болеста.

Строгиот карантин во овој 11-милионски град траеше полни 11 недели, а кинеските власти сега конечно им дозволија на жителите на Вухан слободно да се движат.

Според официјалните статистики, во овој град беа регистрирани 82.000 позитивни случаи на ковид-19, како и 3.300 смртни случаи.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Украдени дузина скулптури на Дали во Шведска

saso user

Трамп до Ердоган: Не бидете опасно момче, ќе ве паметат како ѓавол

saso user

Муслиманските здруженија на Шри Ланка ги осудија нападите на Велигден

saso user