Свет

ЕУ планира да ги продолжи мерките за ограничување на патувањето

Европската унија треба да ги продолжи ограничувањата за патувања до средината на мај, соопшти денеска Европската комисија.

Овие вонредни мерки имаат за цел да го спречат ширењето на коронавирусот.

Кон средината на март, Унијата одлучи да ги затвори надворешните граници за сите патувања што не се потребни за еден месец, главно во обидувајќи се 27 држави членки да ги затворат границите во рамките на европската патна мрежа за да го спречат ширењето на болеста, пренесува „Ројтерс“.

Непосредното затворање на границите во Европа влијаеше на транспортот на стоки, дополнително ги влошува економските проблеми што произлегуваат од метежот предизвикан од коронавирусот низ целиот континент.

Некои авиокомпании, вклучително и белгиската подружница на „Луфтханза“ – „Браселс ерлајнс“, која веќе ефикасно го спроведе овој чекор, со продолжување на суспензијата на летовите до 15 мај. Овој потег, предложен од Европската комисија денес, ќе опфати 30 европски земји лоцирани во шенген-зоната.

Сепак, во пракса, земјите често ги следат своите проценки за границите во рамките на Унијата, понекогаш доведувајќи до долги редици формирани на премините и дискусиите помеѓу главните градови за тоа како да се поправат.

Тоа е еден од многуте примери како пандемијата го поттикнува европското единство и солидарност, заклучува „Ројтерс“.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Путин ја откри мистеријата за негов двојник (ВИДЕО)

saso user

Португалија воведува апликација за плажите, ќе покажува колку луѓе има на секоја

saso user

Путин и Ердоган разговараа за формирање уставна комисија на Сирија

saso user