Балкан

Во Црна Гора одреден притвор за лице кое објавило список на болни од ковид-19

Едно лице осомничено дека споделило список на болни преку Вибер е задржано во притвор 72 часа, јавија локалните медиуми.

М.Р. е осомничен дека како службено лице задолжено за податоци за болни од Ковид-19 го испратил списокот со податоци преку Вибер на други лица.

Во меѓувреме основен суд во Белград осуди на 19 месеци домашен затвор лице кое ги прекршило мерките за самоизолација.

Осудениот на 14 март влегол во Србија, а во понеделникот бил уапсен откако бил во аптека иако не смеел да излегува од дома.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Приштина: Ослободен пратеникот Дардан Молиќај

saso user

САД му честитаат на Харадинај за одлуката да се јави на суд во Хаг

saso user

Членови на „Рувиконас“ фрлија летоци пред домот на грчки новинар

saso user