Свет

Велика Британија со рекордни 938 жртви на ковид-19 за еден ден

Велика Британија за едно деноноќие забележа рекордни 938 нови смртни случаи од коронавирус, со што вкупниот број на починати во земјата надмина 7.000 лица.

– Досега смртните случаи во земјата изнесуваат 7.097, напиша на Твитер британското Министерство за здравство.

Истовремено, здравствената состојба на британскиот премиер Борис Џонсон се „подобрува“, но тој останува на интензивно лекување, истакна министерот за финансии Риши Сунак.

Претходно портпарол на Џонсон изјави дека британскиот премиер „добро реагира на лекувањето и се наоѓа во стабилна состојба“, откако помина трета ноќ во лондонската болница „Сент Томас“.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

И Борис Џонсон заболен од коронавирус (ВИДЕО)

saso user

Причината за смртта на Италијанецот и труењето на децата во Хрватска е јаглерод моноксид

saso user

Ѝ го избришал минатото, трпи оргии… Сопругата на Ким Џонг-ун е убавица, а ова е нејзината животна приказна

saso user