Македонија

Борисов: Ќе испратиме заштитни одела за браќата од Северна Македонија

Ќе испратиме стотина заштитни одела за нашите браќа од Северна Македонија, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов.

– Многу е лесно да кажеш брат, но кога гледаш како умираат луѓе, тогаш треба да се дејствува. Наредив уште денеска да бидат истрапени стотина заштитни одела за медицинските лица во Северна Македонија, кои се на првата борбена линија – изјави Борисов, пренесува БГНЕС.

Бугарскиот премиер посочи дека моментално во светот нема лек за коронавирусот, но и дека нема ниту еден заболен што не е лекуван.

– Ние обезбедивме средства кои покажале ефект во другите држави, изјави Борисов.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Апелација денеска не расправала за притворот на Боки 13

saso user

СДСМ: Борбата за чиста животна средина продолжува, генерално чистење на Град Скопје и прва кривична пријава за недозволено фрлање смет

saso user

Премиерот Заев по повод Рамазан Бајрам: Во духот на празникот да ја негуваме добрината и кон другиот, добрината кон различните како порака водилка и за сите граѓани

saso user