Спорт

Серија А: Агентите лани од клубовите земаа 187 милиони евра

Италијанската фудбалска федерација објави извештај за трошењето на италијанските клубови за агентни услуги во 2019 година.

Вкупно, клубовите во Серија А платија 187,8 милиони евра на посредници, што е за 16,3 милиони повеќе отколку во 2018 година. Оваа сума не вклучува исплати на самите играчи на нивните агенти, кои за наведениот период изнесувале 13,6 милиони.

Јувентус плати најмногу меѓу италијанските шампионски клубови за агенти – 44,3 милиони евра. Уште три клуба потрошија повеќе од 10 милиони евра за посреднички услуги – Интер (31,8 милиони евра), Рома (23,2 милиони евра) и Милан (19,6 милиони евра).

Клубовите во Серија Б за 2019 година платиле на агентите 19,4 милиони евра, од кои речиси една третина се од Емполи кој искеширал шест милиони.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Леброн: Коби, ветувам дека ќе го продолжам твоето наследство

saso user

Меси го критикуваше Реал дека дозволил Роналдо да си замине

saso user

НБА сака да ја скрати регуларната сезона на 58 натпревари

saso user