Спорт

Почина Бенито Рубио, легендарниот дефанзивец на Реал Мадрид

Легендарниот дефанзивец на мадридски Реал, Грегорио Бенито Рунио, по долго и тешко боледување, почина во 73. година од животот.
Ова е втора тажна вест за фановите на „кралскиот“ клуб во екот на пандемија од коронавирус по онаа за смртта на поранешниот претседател на тимот од „Сантијаго Бернабеу“, Лоренцо Саинс.
Рубио беше член на Реал Мадрид цели 13 години, од 1969 година до 1982 година. Во период одигра 420 натпревари за „кралевите“ со кои освои шест титули во Примера и пет во националниот куп на Шпанија. За „црвената фурија“ забележа 22 настапа во кариерата.
Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Лига на шампиони: Еурофарм Работник загуби од Спортинг 29:30 (16:15)

saso user

СТРАВ ВО ТОРИНО! Тројца играчи во Италија имаат коронавирус, фудбалерите на Јувентус во карантин

saso user

Атлетико негираше за трансфер на Кавани

saso user