Бизнис

Заев: Ако се земаат пари од вториот пензиски фонд, се земаат пари од граѓаните

Не треба да се чепка во вториот пензиски фонд, тоа се пари на граѓаните, ако чепкаме во тие пари исто како да им земаме од дома. Цел свет, сите експерти препорачуваат прво да задолжувате надвор, да се земаат кредити од странство, потоа кога веќе нема да можете да се задолжувате надвор, тогаш се задолжувате на домашен пазар, порача лидерот на СДСМ Зоран Заев во емисијата „Само интервју“ на Канал 5.
– Банките овде се ликвидни, тие имаат 600 милиони евра и дополнителни 400 милиони евра кои се запишани во благајнички записи и тие треба да ги оставиме дома, затоа што банките ги следат граѓаните. Банкарскиот систем во секој земја е столб на финансискиот систем и тие пари треба да им ги оставиме на банкарскиот систем, ако ние им ги земеме тие пари, тие нема да можат да им даваат пари на граѓаните и стопанството. Има правила коишто треба да се следат, а Мицкоски како инженер треба да праша за економија – посочи Заев.
Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Синдикатите се „за“, бизнисот е резервиран, ќе скокне ли минималната плата?

saso user

Царовска: Градиме социјален систем кој вистински се грижи за граѓаните

saso user

Франција воведува квоти за работници од странство

saso user