Свет

Едно и пол месечно бебе мајмлада жртва на коронавирусот

Новороденче старо само шест недели почина од коронавирус во американската сојузна држава Конектикат.

– Тестирањето потврди дека новороденчето е позитивно на Ковид-19. Ова навистина е срцепарателно. Мислиме дека ова е најмладата жртва која починала од компликации поради коронавирусот во целиот свет – рекол гувернерот Нед Ламонт, пренесе „Раша тудеј“.

Гувернерот потврдил 429 нови случаи на коронавирус во оваа држава, како и 16 смртни случаи, вклучително и бебето.

Governor Ned Lamont

@GovNedLamont

It is with heartbreaking sadness today that we can confirm the first pediatric fatality in Connecticut linked to . A 6-week-old newborn from the Hartford area was brought unresponsive to a hospital late last week and could not be revived. (1/3)

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Ќе стане ли Корона вирусот нова глобална епидемија?

saso user

Лавров: САД веќе не можат да ги запрат „Турски поток“ и „Северен поток 2“

saso user

Германски виролог предупредува на втор бран на коронавирусот во зима

saso user