Здравје

Дали сега навистина мора да ги дезинфицирате сите намирници?

Досега нема докази дека Ковид-19 се пренесува преку храна. Најголемиот ризик кога станува збор за коронавирусот и намирниците, се другите луѓе кои се во продавницата додека пазарите.

Доналд Шафнер е микробиолог и експерт за безбедност на храна од Универзитетот „Ратгерс“ во Њу Џерси, САД. Тој за Science Alert одговара на неколку прашања поврзани со дезинфекцијата на намирниците во ова време на пандемија со коронавирус, откако ќе ги донесете од продавница.

Целиот текст прочитајте го на порталот „Арт кујна“.

Фото: Pexels

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Зошто треба да го замрзнуваме сокот од портокал?

saso user

Наместо тоалетна хартија и еден тон храна, купете …

saso user

Анти-кандида диета: Што смеете, а што не смеете да јадете ако ја имате оваа габична инфекција

saso user