Свет

Германија со девет милијарди евра ќе ја спасува економијата

Германскиот министер за финансии Олаф Шолц денеска изјави дека се одобрени околу девет милијарди евра од помошта ветена во рамките на владиниот антикризен пакет за намалување на економските последици од пандемијата на  коронавирусот.

Владата соопшти дека се поднесени 1.800 апликации, од кои досега се одобрени 1.500.

Германскиот Парламент минатата недела го укина уставното ограничување за државниот долг и одобри обемен план на стимулативни мерки за помош на компаниите и граѓаните.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Секс на млади Руси завршил кобно, паднале од деветти кат, девојката не преживеала

saso user

Како кралицата Елизабета го поминува времето во карантин и што најмногу ѝ недостасува

saso user

Ел Чапо е само мит, а господарите на кокаинот продолжуваат недопрени

saso user