Спорт

Фудбалер на Брајтон со Ковид-19

Членот на Премиер лигата, Брајтон откри за случај на заразен фудбалер со коронавирус. На еден од фудбалерите му била дијагностицирана болест, но извршниот директор Пол Барбер одби да го открие неговото име. Неколку се пожалиле на симптоми а тројца биле тестирани, но само еден од нив бил позитивен. Веста беше објавена на прес-конференција преку Интернет.

Играчите на „галебите“ не тренираат заедно, откако секој следи индивидуална програма дома.

Тренерот Греам Потер призна дека неговата сопруга исто така се жали на карактеристичните симптоми за болест КОВИД-19, оставајќи го целото семејство изолирано.

Вчера Брајтон објави дека ќе донираат најмалку 1.000 билети на натпреварите на составот за следната сезона на персоналот на Националната здравствена служба на Англија и нивните семејства. Со тоа, клубот би сакал да им се заблагодари на лекарите за нивниот придонес во борбата против пандемијата.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

ДИПЛОМАТСКИ ТЕНИСКИ ТУРНИР

saso user

Нејмар е обвинет за силување, тој тврди дека е жртва на уцена

saso user

Леброн го отстапи бр.23 на Ентони Дејвис (ФОТО)

saso user