Спорт

Серија А ќе се игра во јули и август?

Габриеле Гравина, претседател на Италијанската фудбалска федерација, посочи дека сезоната во Серија А може да се доигра во јули и август.

– Не губам надеж за продолжување на првенството. Ќе дадам се од себе за да се случи ова. Meне ќе ми биде многу тешко да се откажам. Јас разбирам дека е рано да размислите за одреден датум, но треба да размислите позитивно. Ќе дадеме се од себе, ќе се обидеме да играме дури и ако бараме поддршка од УЕФА и ФИФА за да организираме натпревари по 30 јуни, и да ги искористиме придобивките што ни ги даваат јули и август – изјави Гравина.

Тој ќе смета за личен пораз ако сезоната се откаже.

– Тоа ќе биде мојот пораз. Тоа ќе ја намали важноста на натпреварувањето – нагласи Гравина.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Вардар го крена пехарот во Супер купот против Металург

saso user

Официјално: Ериксен премина во Интер!

saso user

Муамед Сејдини е нов претседател на ФФМ

saso user