Свет

Романскиот министер за здравство сакал од врата на врата да ги тестира на вирусот, ама си поднесе оставка

Романскиот министер за здравство Виктор Костаке поднесе оставка во екот на епидемијата на новиот коронавирус, од кој досега во Романија починаа 17 лица, објави новинската агенција Аџерпрес.

За поднесената оставка соопшти денеска романскиот премиер Лудовик Орбан, кој потврди дека таквата одлука е донесена од „лични и професионални причини“.

Орбан ќе го предложи за нов министер за здравство досегашниот државен секретар во ресорното Министерство, Нелу Татару.

Романскиот премиер изрази жалење поради оставката, додавајќи дека има разбирање и му заблагодари на Костаке за добрата соработка во изминатите пет месеци додека бил на таа функција.

Костаке вчера истакна дека подготвил протокол за иновативна програма, преку која ќе бидат тестирани за коронавирус сите жители на Букурешт преку мобилни екипи по методот од врата на врата. неговата иницијатива предизвика многубројни критики.

Според последните податоци, бројот на починати од Ковид-19 во Романија е 17 лица, а 906 се зарзени. Земјата на 16 март воведе вонредна состојба.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Московиси: Лондон мора да си го плати долгот кон ЕУ

saso user

Британците не излегуваат од ЕУ без договор

saso user

Девојчето што го исмевале има IQ повисок од Ајнштајн

saso user