Спорт

ПСЖ ќе им ги намалува платите на своите ѕвезди?

Претседателот на Пари Сен Жермен, Насер Ал-Хелаифи ја поддржа идејата за намалување на платите на играчите во Лига 1 поради пандемијата од коронавирус. Ова ќе им помогне на клубовите да ги ограничат загубите додека сезоната не продолжи.

ПСЖ најмногу троши на плати во сите клубови во Лига 1. Минатата сезона, парижаните на своите играчи им дадоа надомест за 371 милиони евра. Покрај тоа, 11-те најскапи играчи од Шампионатот се од Пари Сен Жермен.

Ал-Хелаифи разговарал со генералниот директор на Светската здравствена организација, д-р Тедрос Гебрехесус, за да разговараат за тоа како ПСЖ може да биде вклучена во мерките за спречување на ширењето на коронавирусот.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

ФИФА ќе го казни Кардиф ако не го плати трансферот на Сала

ohrid_user

Тите: Меси ја стави под сомнеж својата величина

saso user

Манчестер сити по трет пат во историјата постигнува 30+ голови во почетните 10 кола

saso user