Свет

Кина потроши 12 милијарди долари за борба против Ковид-19

Кинеските власти веќе потрошиле околу 12 милијарди американски долари за борба против коронавирусот, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи.

– Околу 12 милијарди американски долари се потрошени за сузбивање на Ковид-19 во текот на првите месеци од епидемијата – изјави Ванг Шаолонг, директор на одделот за меѓународни односи во Министерството за надворешни работи на Кина.

Вкупниот број заразени со коронавирусот во Кина е 81.285, додека 3.287 се починати.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Хаос на аеродромот во Даблин, се запалил авион, сите летови запрени

saso user

Неколку карактеристики на среќните парови

saso user

Запленети два тона кокаин во подморница во Перу

saso user