Свет

Италијанец кој го победил вирусот: Короната ми го смени животот! ВИДЕО

Италија се соочува со огромни проблеми со ширењето на коронавирусот, но и покрај тоа што пичинаа околу 7.500 Италијанци, сепак не е потсенувачка бројката од 9.362 излекувани пациенти.

Еден од нив е и 38-годишниот Фаусто Русо од градот Латина, кој по 5 дена на респиратор и по 10 дена во интензивна нега, успеал да ја победи болеста.

Тој решил својата приказна да ѝ ја раскаже на јавноста, па во вид на видео-обраќање ја објавил на Интернет.

– Коронавирусот ми помогна да ги ценам малите работи што претходно не ги ценев доволно. Човек да дише, да оди, да се гушка, да пие вино, претставуваат многу важни работи. Слободата е многу важна работа. Ако сте болен, лекарите секојдневно ве прегледуваат, но вие имате минимален контакт со другите луѓе. Осамени сте, семејството и пријателите не можат да бидат покрај вас. Ова искуство ми го смени животот – вели Русо.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Евроизбори 2019: Подем на екстремната десница и зелените, мнозинството за традиционалните партии

saso user

Италија со повик до ЕУ да остане на висина на задачата

saso user

Трамп забрани влез на бегалци без здравствено осигурување

saso user