Свет

Доктор од Кина работел 35 часа без престан, починал од мозочен удар ВИДЕО

Дваесет и деветгодишниот кинески анестезиолог Донг Тиан во саботата починал од мозочен удар, бидејќи без престан работел цели 35 дена со цел да им помогне на заразените од коронавирусот.

Како што објави „Daily Mail“, докторот работел нонстоп повеќе од еден месец, но на 3 март се онесвестил и бил сместен во болницата во Хубеј. Тој бил лекуван 19 дена, но сепак на крајот ја загубил битката.

Како што е наведено во текстот, по 35 дена работа Тиан почнал да ја губи способноста за говор, а потоа се онесвестил. Кога починал, властите го вратиле во неговиот дом, а поворката ја дочекала маса од луѓе кои изложиле транспаренти на кои пишувало: „Добредојде дома, хероју“.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Браковите склопени во 2020 година ќе траат засекогаш: Еве кој датум е особено добар за одење кај матичар!

saso user

Варвициотис: Ердоган си игра со оган и дополнително ја изолира Турција

saso user

САД бараат итна седница на СБ на ОН за Венецуела

saso user