Македонија Топ вести

Тесктилната фабрика „ Стење текс“ од Стење со голема донација на зштитна опрема на Општина Ресен и ЈЗУ Општа Болница Охрид.

Сопственикот на текстилната фабрика „ Стење текс“ од Стење општина Ресен Никола Глигоровски, активно ги вклучи своите производствени капацитети за изработка на заштитни медицински маски , кој во овие моменти се најпотребни во Македонија.„ Стење текс“ од Стење општина Ресен ,како опшествено одговорна компанија ,деновве изработува заштитни медициснки памучни маски кој ги донира за потребите на инситуциите во Општина Ресен , а денес донираше 200 медицински заштитни памучни маски на ЈЗУ „Општа Болница “ Охрид ,за потребите на Хирушкото одделение и Интерното одделение при ЈЗУ Општа Болница Охрид , Донацијата беше организирана од Здружението на лица со посебни потреби во медиумите СОС Балканмедиа од Охрид .

ОД СОС Балканмедиа го поздравуват ваквиот хуман потег на текстилната фабрика „ Стење текс“ од Стење ,но апелираат и до сите компани во овие тешки момент да се вклучат активно кон изработка на заштитни емдицински маски и заштитни одела за лекарите , кој во овие моменти се најпотребни за граѓаните на Македонија.

Седи дома , спаси живот.

Сите авторски права се задржани. Преземањето на вести исклучиво со договор со издавачот, и задолжително поставување на Hyperlink

Поврзани вести

Граѓанските организации до власта: Не ризикувајте, изберете ревизор и шефови на државните агенции

saso user

Ахмети: НАТО бидна, на ред е ЕУ!

saso user

Утеха од Германија: Патот кон ЕУ станува отворен за Сeверна Македонија и за Албанија

saso user